Wymagania dotyczące przewozu żywności w cysternach - co należy wiedzieć?

Wymagania dotyczące przewozu żywności w cysternach - co należy wiedzieć?

Przewóz żywności musi przebiegać zgodnie z określonymi normami. Konieczne jest bowiem zachowanie bezpieczeństwa takich substancji. Istnieją specjalne przepisy warunkujące warunki przewozu produktów spożywczych w cysternach, do których musi dostosować się każdy przewoźnik. Jakie z nich są najważniejsze i jak powinien przebiegać transport żywności w formie płynnej?

Wymagania dla przewoźników żywności w cysternach

Istnieją różne przepisy dotyczące warunków transportu żywności w cysternach. Zgodnie z nimi wszystkie pojazdy przeznaczone do takich przewozów muszą zostać zatwierdzone przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Dotyczy to jednak tylko tych substancji, które nie podchodzą od zwierząt. Mięso, a nawet wyroby z dodatkiem jajek czy mleka, muszą być przewożone w pojazdach, które zostały zatwierdzone także przez Główny Inspektorat Weterynaryjny. Transportowane towary pochodzenia zwierzęcego muszą być też zarejestrowane przez powiatowego weterynarza.

Istnieją także wymagania dotyczące czystości i sprawności pojazdów. Obecnie do transportu cysternami wykorzystuje się nowoczesny sprzęt pozwalający na kontrolowanie temperatury i samoistne czyszczenie po zakończeniu trasy. Cysterny powinny przechodzić regularne kontrole i być naprawiane od razu po zauważeniu ewentualnej usterki.

Kierowca prowadzący cysternę musi mieć natomiast wyrobioną książeczkę sanepidowską. Przewoźnik jest zobowiązany do przestrzegania zapisów zawartych w umowie ATP. Dotyczy ona warunków przewozu substancji spożywczych, zwłaszcza tych wymagających utrzymania konkretnej temperatury.

Wymagania dotyczące przede wszystkim cystern

Istnieją też przepisy odnoszące się do samych cystern. Zgodnie z nimi pojazdy wykorzystywane do przewożenia żywności nie mogą transportować również produktów chemicznych. Co więcej, konieczne jest ich oznakowanie jako cysterny używanej do przewozu substancji spożywczych. Takie pojazdy muszą być w pełni szczelne, by nie dopuścić do zanieczyszczenia produktów znajdujących się w ich wnętrzu.

logoblue
Good Logistic Adam Grzeszczak
Rembertów, ul. Sosnowa 16, 05-555 Tarczyn, NIP: PL1231071302
Tel: +48 508 096 157, e-mail: adam@goodlogistic.pl, e-mail: info@goodlogistic.pl