Jak wygląda czyszczenie cystern spożywczych?

Jak wygląda czyszczenie cystern spożywczych?

Cysterny to pojazdy powszechnie wykorzystywane do przewożenia substancji płynnych. Muszą być one jednak regularnie czyszczone, by zapewniać bezpieczeństwo transportu. Istnieją restrykcyjne normy, które dotyczą mycia cystern. Mają one ogromne znaczenie przede wszystkim w przypadku transportowania produktów spożywczych. Jak wygląda utrzymanie takich pojazdów w czystości?

Formalności a czyszczenie cystern

Czyszczenie cystern wymaga dopełnienia wielu formalności. Pojazdy przywozi się na specjalną myjnię. W tym miejscu wypełnia się następnie dokumenty, które potwierdzają godzinę i datę przybycia, a także numer rejestracyjny i inne dodatkowe informacje. Wskazane jest też opisanie, które elementy cysterny będą objęte procesem czyszczenia.

Istnieje opcja umycia tylko niektórych fragmentów zbiornika. Wówczas na poszczególne komory zakłada się specjalne plomby. Kierowca może też wyrazić chęć na wykonanie testu szczelności każdej przestrzeni. To sposób na wyczyszczenie tylko wybranych komór, bez konieczności opróżniania całego pojazdu.

Formularz musi zawierać też informacje na temat produktów, które były przewożone przed myciem oraz tych, które mają być umieszczone w pojeździe już po wykonaniu czyszczenia. Od tych informacji zależy bowiem przebieg całego procesu.

Jak przebiega mycie cysterny?

Mycie cysterny przebiega z wykorzystaniem specjalnych środków. Niekiedy konieczne jest też zastosowanie kwasowania czy skrobania tych zabrudzeń, których nie da się usunąć poprzez płukanie. W przypadku substancji zastygających konieczne może być dodatkowe ogrzanie komory przed przystąpieniem do kolejnych kroków. Na koniec następuje także dezynfekcja.

W niektórych przypadkach konieczne jest pozostawienie cysterny spożywczej mokrej, co może ułatwić załadunek kolejnego towaru. To z tego powodu tak ważne jest podanie informacji na temat tego, jaka substancja będzie transportowana danym pojazdem po wyjeździe z myjni. Zdecydowanie najłatwiej czyści się cysterny przewożące produkty suche i sypkie. Każdy przypadek jest inny, więc dokładny przebieg procesu może różnić się w zależności od specyfiki pracy danej firmy.

logoblue
Good Logistic Adam Grzeszczak
Rembertów, ul. Sosnowa 16, 05-555 Tarczyn, NIP: PL1231071302
Tel: +48 508 096 157, e-mail: adam@goodlogistic.pl, e-mail: info@goodlogistic.pl